Een vakantie zonder beurskoersen 

De zomerperiode is voor veel mensen een moment om afstand te nemen van het dagelijkse werk. Voor beleggingen geldt dat vaak niet. Koersen blijven via een app of website altijd binnen handbereik. Tijdens de vakantie even kijken hoe de beurs ervoor staat, lijkt onschuldig. U verandert tenslotte niets aan uw beleggingen. Toch kan juist het regelmatig bekijken van uw portefeuille invloed hebben op uw beleggingsgedrag. 

Dezelfde belegging, een ander gevoel 

De economen Shlomo Benartzi en Richard Thaler beschreven dit verschijnsel als myopic loss aversion. Beleggers hebben meer last van verlies dan plezier van winst en laten zich daarbij sterk beïnvloeden door wat er op korte termijn gebeurt. 

Wie iedere dag kijkt, vergelijkt de waarde van zijn beleggingen met een dag eerder. Omdat beurskoersen dagelijks stijgen en dalen, zal hij regelmatig zien dat zijn portefeuille minder waard is dan een dag eerder. Wie maar één keer per maand kijkt, vergelijkt met een maand eerder en ziet minder vaak een negatief resultaat. En wie bijvoorbeeld één keer per jaar kijkt, ziet nog minder vaak een negatief rendement. 

Dat komt niet doordat de belegging verandert. Alleen de periode waarover u kijkt, wordt langer. Aandelenkoersen bewegen op korte termijn alle kanten op, maar zijn op lange termijn historisch meestal gestegen. Hoe langer de periode tussen twee momenten waarop u kijkt, hoe groter daardoor historisch de kans dat u een positief rendement ziet. 

Minder kijken, ander gedrag 

Dat dit ook invloed heeft op ons gedrag, blijkt uit een experiment van onderzoekers Uri Gneezy en Jan Potters. Zij lieten deelnemers herhaaldelijk kiezen hoeveel geld zij wilden investeren in een risicovolle belegging. Een deel kreeg na iedere ronde het resultaat te zien. Anderen kregen pas na meerdere rondes informatie. 

De deelnemers die minder vaak naar hun resultaten konden kijken, namen meer risico. De onderzoekers concludeerden dat het vaker zien van tussentijdse resultaten beleggers voorzichtiger kan maken, ook als hun beleggingsdoel nog tientallen jaren weg ligt. 

De beurs altijd binnen handbereik 

Toen Benartzi en Thaler hun onderzoek deden, moesten beleggers nog wachten op een krant of bankafschrift voor informatie over de portefeuille. Tegenwoordig zijn koersen altijd beschikbaar. De voortdurende stroom aan actuele informatie geeft een gevoel van controle, maar voor een langetermijnbelegger is veel van die informatie vooral ruis. Een forse daling op één beursdag kan op dat moment groot voelen, terwijl diezelfde dag over twintig jaar nauwelijks nog is terug te vinden in de grafiek. Toch kan zo’n daling dus wel invloed hebben op het gedrag. Een belegger kan daardoor voorzichtiger worden, een belegging uitstellen of besluiten minder risico te nemen. 

Even niet kijken 

Minder vaak kijken betekent natuurlijk niet dat beleggingen moeten worden genegeerd. Een portefeuille moet blijven passen bij de doelen en het risico dat een belegger kan en wil dragen. Periodiek controleren en waar nodig bijsturen blijft dan ook belangrijk. Maar er is een verschil tussen controleren en voortdurend volgen. Misschien is de zomervakantie daarom een goed moment om uw beleggingsapp een paar weken met rust te laten. Grote kans dat uw portefeuille daar niets van merkt, maar u zelf wel. 

Deze blog is tevens te vinden op Belegger.nl via de volgende link: https://www.belegger.nl/Artikel/867784/Het-onzichtbare-risico.aspx.

De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.